Apel Rady Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów w sprawie religii w szkołach

Tutaj jesteś: Strona główna » Aktualności » Apel Rady Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów w sprawie religii w szkołach

Przedstawiamy apel Rady Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów dotyczący dyskusji na temat lekcji religii w szkołach. Apel skierowany jest do rodziców uczniów naszych szkół, szkół działających na terenie naszej parafii, naszych absolwentów, uczestników duszpasterstw.

Drodzy Rodzice Uczniów szkół pijarskich i Uczniów ze szkół na terenie parafii pijarskich,
którzy posyłają swoje dzieci na religię

Zachęcam Was do zabierania głosu w toczącej się debacie dotyczącej lekcji religii a pośrednio  obecności wierzących w polskim systemie edukacji. Wypowiadają się w niej politycy, przedstawiciele Episkopatu Polski i katecheci. Bardzo cenny będzie Wasz głos, bo nauczanie religii w szkołach publicznych opiera się na konstytucyjnym prawie rodziców do wychowania dzieci zgodnie z przekonaniami.

Apel ten kieruję również do Absolwentów szkół pijarskich, dawnych uczestników duszpasterstw i do wszystkich, którzy czują się odpowiedzialni za sprawy publiczne: włączajcie się w już istniejące akcje lub twórzcie własne. Ponieważ szkoły pijarskie są w większości szkołami publicznymi, proszę Was także, żebyście przypomnieli o prawie do kształtowania całości nauczania i wychowania w szkołach katolickich zgodnie z nauczaniem Kościoła.

Zwracam się do Was niezależnie od tego, jak oceniacie lekcje religii. Ufam, że obecna debata zmobilizuje nas do lepszego zajęcia się problemami związanymi z tym przedmiotem. Spór toczy się jednak o coś bardziej fundamentalnego: o możliwość manifestowania przekonań religijnych w sferze publicznej i o całościowe wychowywanie dzieci i młodzieży z uwzględnieniem ich relacji do Boga. Dlatego Rada naszej Prowincji, która obradowała w dniach 27-29 lutego br. upoważniła mnie do napisania tego apelu.

Kraków, 19 marca 2024 r.

Mateusz Pindelski SP

Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów

Kalendarz wydarzeń

kwiecień 2024

pon. wt. śr. czw. pt. sob. niedz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30