JUBILEUSZOWA PIELGRZYMKA DO WŁOCH

Tutaj jesteś: Strona główna » Aktualności » JUBILEUSZOWA PIELGRZYMKA DO WŁOCH

Jedną z form obchodów dziesięciolecia Szkół Zakonu Pijarów w Bolesławcu  była jubileuszowa  pielgrzymka  przez Włochy. Pierwszy tydzień ferii zimowych był czasem podążania przez słoneczną Italię do miejsc ważnych dla naszej wiary, a także dla dzieł pijarskich, z którymi jesteśmy związani.

Po zwiedzeniu pięknej Wenecji nasze oczy i serca przeżyły spotkanie z najpiękniejszymi i najważniejszymi włoskimi świątyniami. Zwiedziliśmy Katedrę Santa Maria dell Fiore oraz Kosciół Ojców Pijarów – San Giovannino we Florencji; w Asyżu – Bazylikę Matki Bożej Anielskiej z celą śmierci Św. Franciszka, Bazylikę Św. Franciszka ze słynnymi freskami Giotta, Bazylikę Św. Klary oraz grób  bł. Carlo Acutisa w sanktuarium Obnażenia Św. Franciszka przy Kościele Matki Bożej Większej.

Jednak, jak wiemy, wszystkie drogi prowadzą do Rzymu 😊Ważnym dla nas wydarzeniem był udział w audiencji generalnej z Ojcem Świętym Franciszkiem. W Watykanie zwiedziliśmy również Bazylikę Św. Piotra oraz Plac Św. Piotra. W Rzymie odwiedziliśmy Dom Generalny Ojców Pijarów, gdzie mogliśmy dotknąć miejsc i pamiątek związanych z Patronem naszych szkół –  Św. Józefem Kalasancjuszem. Rzym to również Bazylika Matki Bożej Większej (Basilica Papale di Santa Maria Maggiore),  Lateran, Koloseum, Forum Romanum, Plac Wenecki, Panteon, Kapitol, Fontanna di Trevi, Plac Hiszpański.

Wielkim przeżyciem i wzruszeniem był pobyt na Monte Cassino, gdzie polscy żołnierze walczyli heroicznie i oddali swoje życie w najcięższej bitwie II wojny światowej. Oddaliśmy im cześć poprzez modlitwę, odśpiewanie hymnu narodowego oraz złożenie kwiatów na grobie Władysława Andersa.

Na drodze naszego pielgrzymowania znalazło się również miasteczko Acuto, gdzie Św. Maria de Mattias, patronka Bolesławca,  założyła Zgromadzenie Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa.

Dzięki pilotowi naszej pielgrzymki, panu Marcinowi, oraz wspaniałym paniom przewodniczkom po Wenecji, Florencji czy Rzymie nie brakowało opowieści o  historii, kulturze, sztuce i włoskich zwyczajach.

Nasza pielgrzymka była czasem podziękowań za wspólnotę pijarską w Bolesławcu w dziesiątą rocznicę jej istnienia, czasem modlitwy za uczniów, rodziców i pracowników naszych szkół. Centralnym punktem każdego dnia była Eucharystia – czas spotkania z Bogiem i budowania wspólnoty. Dziękujemy naszym ojcom pijarom – o. Markowi i o. Dominikowi – za ich kapłańską posługę na szlaku pielgrzymki.

Podróż przez Włochy to także wspólnie spędzony czas we wspaniałej atmosferze, to radość, dobre słowo, autokarowe żarty, wspólny śpiew.

Za wszystko, co przeżyliśmy – Dio sia ringraziato!

Zapraszamy do galerii zdjęć p. Andrzeja Raszczuka.

 

« z 4 »

 

Kalendarz wydarzeń

marzec 2023

pon. wt. śr. czw. pt. sob. niedz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31