Ogólnie o szkole pijarskiej

Tutaj jesteś: Strona główna » Ogólnie o szkole pijarskiej

Szanowni Państwo!

Miło nam jest poinformować, iż z dniem 1 września 2013 r. Zakon Pijarów, odpowiadając na zaproszenie Władz Miasta Bolesławiec na czele z Panem Prezydentem Piotrem Romanem, otwarł pierwszą na Dolnym Śląsku Publiczną Szkołę Podstawową oraz Publiczne Gimnazjum. Obie szkoły oddaliśmy w opiekę Bogu i Matce Najświętszej, Królowej naszego Zakonu, czczonej także jako Matka Boża Dobrych Nauk. Nasze placówki noszą imię ks. Stanisława Konarskiego, wybitnego pijara, którego słusznie zwie się Wychowawcą Narodu. Jesteśmy głęboko przekonani, że powierzone przez Państwa – pijarom – dzieci, otrzymają wychowanie bezpieczne, edukację rzetelną i nowoczesną oraz solidną formację duchową.

Dlaczego warto zapisać swe dziecko do szkoły pijarskiej? – oto kilka powodów…

Po pierwsze… pedagogika pijarska

Istotą pijarskiego systemu szkolnego jest wychowanie integralne, obejmujące całego człowieka – jego wymiar cielesny, duchowy i intelektualny. Hasło naszego Zakonu: „Pobożność i Nauka” oznacza, że uczniowi nie wystarczy przekazać rzetelną wiedzę, ale należy go także przygotować do takiego życia, które opierać się będzie na wartościach ewangelicznych. Jeśli bowiem będzie ono przepojone głęboką, osobistą relacją z Jezusem Chrystusem, wówczas stanie się życiem szlachetnym i szczęśliwym. Harmonia nauczania, wychowania i formacji chrześcijańskiej to jeden z celów pedagogiki pijarskiej. Program szkoły umiejętnie łączy zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i duszpasterskie. Elementy religijne przenikają kalendarium szkolne i obecne są w różnych momentach życia szkoły.

Po drugie… dydaktyka

Oferta dydaktyczna szkół pijarskich jest bardzo atrakcyjna. Siatka zajęć edukacyjnych jest poszerzona o drugi język obcy oraz dodatkowe lekcje z matematyki, języka polskiego, biologii czy geografii. Część zajęć odbywa się w podziale na grupy (biologia, chemia, geografia). Nauczanie języków odbywa się na różnych poziomach zaawansowania. Wszyscy uczniowie mogą uczestniczyć w kołach zainteresowań. Baza szkoły i wyposażenie jej w nowoczesny sprzęt służy dobrej edukacji. Potwierdzeniem może jakoś łagodniej wyników dydaktycznych szkół prowadzonych przez nasz Zakon jest fakt, iż uczniowie szkół pijarskich plasują się na pierwszych miejscach w regionie, czy nawet w skali całej Polski, jak to jest w przypadku Gimnazjum w Krakowie.

Po trzecie… formacja religijna

Celem szkoły pijarskiej jest stworzenie autentycznej wspólnoty wiary. Jest ona miejscem odkrywania Chrystusa jako Zbawcy i podążania za Nim. Rok szkolny rozpoczynamy i kończymy Eucharystią. Msze św. są celebrowane przy różnych okazjach, np. Wszystkich Świętych, Objawienia Pańskiego czy Środy Popielcowej. W Adwencie i Wielkim Poście wspólnota szkolna uczestniczy w refleksjach liturgicznych. Specjalną oprawę mają rekolekcje wielkopostne. Lekcje zaczynają się każdego dnia poranną modlitwą. Przed udaniem się do domów jest chwila dziękczynienia. Sercem szkoły pijarskiej jest kaplica – w niej każda klasa wraz ze swym wychowawcą i katechetą raz w tygodniu uczestniczy we Mszy św. W jedną niedzielę miesiąca cała wspólnota szkolna, a więc nauczyciele, uczniowie i rodzice, gromadzi się na Eucharystii i świętowaniu. Duszpasterstwem objęci są nie tylko uczniowie, ale także nauczyciele i rodzice.

Po czwarte… nasze zasady

Jest ich osiem. Oto one:

  • Dbałość o wysoki poziom kształcenia
  • Ewangelia jako norma podstawowa i punkt odniesienia dla całego procesu edukacyjnego
  • Chrześcijańska wizja człowieka
  • Zasada integralnego nauczania i wychowania
  • Troska o wychowanie religijne z poszanowaniem wolności
  • Rozumienie szkoły jako wspólnoty
  • Współpraca z rodziną
  • Bezpieczeństwo ucznia

Zapytają Państwo, co w istocie one oznaczają? – zapraszamy do uważnej lektury „Idearium Szkół Pijarskich w Polsce” prezentowanego na naszym portalu.

Po piąte… to „coś”

Atmosfera, relacje, klimat… Przyjaźnie, współpraca, zaufanie… Szacunek, kultura, wartości… To „coś”, co zapada głęboko w serce, do czego się wraca, za czym się tęskni, co wspomina się przez lata…, długie lata… Ale o to – Drodzy Państwo – czym jest owe „coś” najlepiej zapytać naszych Absolwentów… Oni wciąż wracają w mury naszej szkoły, bo czują sentyment, miło ją wspominają i wiedzą, że przeżyli w niej wspaniałe lata swego życia… Tam zrodziła się ich ludzka dojrzałość i mądrość. I z tego czerpią przez całe życie… Zapraszamy!

Kalendarz wydarzeń

marzec 2024

pon. wt. śr. czw. pt. sob. niedz.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31